PORSCHE'UN YENI EV SUV'SININ FIYATı DUDAK UçUKLATıCı OLABILIR

Cayenne'den üç kat daha pahalı olduğunu düşünün...

Tarihler 2022'nin ortalarını gösterdiğinde Porsche CEO'su Oliver Blume, Macan ve Cayenne'in üzerine konumlandırılan yeni bir SUV ekleyerek seriyi genişletmeyi planladıklarını söylemişti. Tamamen elektrikli olacak bu model, Almanya'nın Leipzig kentinde üretilecek ve daha yüksek kar marjları ile pazarın üst segmentine yönelecek. Autocar'dan da konu ile ilgili ile ilgili iddialar var.

Örnek vermemiz gerekirse, Cayenne İngiltere'de 63.700 Sterlin'den satışa çıkıyor. Yedi koltuklu elektrikli SUV'ye seçenekler eklenmeden önce ise aracın üç kat daha pahalı olacağı öne sürülüyor. Bu araç "K1" kod adını taşıyor ki kendisi 2020'den beri Porsche'nin Audi ile birlikte geliştirdiği PPE mimarisinde geliştiriliyor. Yeni nesil mimari, sadece elektrikli Macan ve Q6 E-Tron ile sektöre merhaba diyecek. 

Autocar'a göre, üç sıralı SUV'nin daha hızlı şarjlı sağlayan 920V elektrik sisteminden yararlanacağı ve 100 kWh'ı aşan kapasiteye sahip büyük bir pil takımıyla gelebilme ihtimali oldukça yüksek. Aracın WLTP döngüsünde maksimum 700 kilometre menzil sunacağı da kulislerde konuşulanların arasında.

Bunu da oku

Söz konusu aracın stili söz konusu olduğu zaman, beş metreden daha fazla bir boya sahip ve biraz sedan biraz da crossover'a benzer bir şey göreceğimizi düşünüyoruz. Markanın eşsiz süspansiyonu ile performansı önemli ölçüde artıracak özel bir sürüş modu bekleniyor ki buradan da K1'e oldukça iyi arazi şartlarının tahsis edileceğini anlıyoruz.

Source: Autocar

2023-02-07T09:24:12Z dg43tfdfdgfd